آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE چیست؟

 

 

یکی از اولین سؤالات افرادی که می‌خواهند اپلای بکنند معمولاً این است که امتحان GRE (آزمون GRE) چه چیزی هست؟

ETS که برگزارکننده این آزمون هست به این شکل آن را تعریف می‌کند:
The smartest way to graduate and business school.

که یعنی هوشمندانه‌ترین راه برای ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی و مدارس کسب و کار. این تعریف اطلاعت چندانی در اختیار ما قرار نمی‌دهد. بهتر است آن را به زبان ساده‌تری بیان کنیم.

تست GRE آزمونی است که تمام افرادی که می‌خواهند در مقاطع ارشد و دکترا در ایالات متحده آمریکا به تحصیل ادامه بدهند باید آن را بگذارند و نمره آن را به دانشگاه مقصد گزارش کنند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته حقوق و پزشکی را دارند از این قاعده مستثنا هستند و باید به ترتیب آزمون‌های LSAT و MCAT را بگذرانند. بعضی از مدارس کسب و کار هم هنوز GRE را قبول نمی‌کنند که البته تعداد آن‌ها در حال میل کردن به صفر است و اکثر مدارس معتبر کسب و کار در دنیا GRE را در کنار GMAT برای پذیرش قبول می‌کنند.

آزمون GRE چه تفاوتی با IELTS و TOEFL دارد؟

برخی از افراد تصور می‌کنند که تست GRE مانند IELTS و TOEFL یک تست زبان است. این یک تصور غلط است و اگر این‌طور بود همان تست‌ها کافی بودند و آزمون GRE اضافه به شمار می‌رفت. آزمون GRE در واقع یک تست منطق است و توانایی‌های تحلیلی شما را مورد آزمون قرار می‌دهد. اهمیت این کار چیست؟
اولاً از کسی که قصد ورود به مقطع ارشد و دکترا را دارد انتظار می‌رود یک سری از توانایی‌های منطقی را کسب کرده باشد و بتواند استدلال‌های مختلف را حلاجی کرده، ایرادهای آن را درآورده و یک متن انتقادی (Critical) به هر موضوع علمی بنویسد. پس در واقع آزمون GRE این توانایی ها فرد را قبل از ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی (Graduate School) و مدارس کسب و کار (Business School) مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

ولی GRE واقعاً چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کند؟ توانایی شما برای رویارویی با آزمون GRE. به نظر عجیب می‌آید، ولی این موضوع یعنی شما باید بلد باشید خوب از پس امتحان GRE برآیید.  باید استراتژی‌های مناسب برای رویارویی با هر سؤال و پاسخ دادن به هرکدام را به خوبی یاد گرفته باشید.

اهمیت آزمون GRE چیست؟

فهمیدیم امتحان GRE آزمون زبان نیست، بلکه یک تست منطق است و ارتباطی با تست IELTS و TOEFL ندارد. چرا این آزمون اهمیت دارد؟

این آزمون مهم است چون تنها ابزاری است که به افراد حاضر در کمیته پذیرش دانشگاه (Admission Committee) اجازه می‌دهد تا شما را در کنار تمام متقاضیان دیگر که از کشورهای مختلف جهان مانند هند، چین، کره، یونان و … می‌آیند و خواهان گرفتن پذیرش هستند با یک سنجه استاندارد و یکسان مورد آزمون قرار بدهند و سپس همه را بدون در نظر گرفتن محل تحصیل، معدل و پیشینه افراد در یک طیف کنار هم قرار داده و به راحتی مقایسه کنند.

پس بر خلاف تمام آن چیزهایی که ممکن است شنیده باشید اهمیت تست GRE فوق‌العاده زیاد است. در واقع تست GRE از آزمون‌های IELTS و TOEFL بسیار مهم­تر است. چون همان‌طور که گفتیم تست‌های IELTS و TOEFL تست‌های زبان هستند و کافی است شما کف نمره مورد نظر را کسب کنید تا پرونده آن‌ها بسته شود. آزمونی که در آن هرچقدر نمره بالاتری بگیرید بیشتر از سایرین خود را متمایز می‌کنید آزمون GRE است. پس فراموش نکنید که اهمیت تست GRE برای گرفتن پذیرش و پس از آن کمک هزینه تحصیلی (fund) بسیار بیشتر از آزمون‌های IELTS و TOEFL است و نیاز به نمره بالا در آن دارید. بر اساس رشته تحصیلی شما نمره مورد نیاز در بخش‌های مختلف آزمون ممکن است تغییر کند.

انواع مختلف آزمون GRE کدامند؟

انواع تست GRE چیست؟
تست GRE خود به دو نوع Subject و General تقسیم می‌شود.

آزمون GRE Subject:

آزمون GRE Subject TEST از دروس تخصصی رشته‌هایی خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روان شناسی تشکیل شده و به داوطلبان این رشته‌ها کمک می‌کند تا بیش از پیش خود را متمایز کنند. اگر در این رشته‌ها تحصیل می‌کنید باید وب سایت دانشکده مورد نظر را بررسی کنید تا از لزوم شرکت در این آزمون با خبر شوید. این نوع امتحان GRE بیشتر از این مورد توجه ما قرار نمی‌گیرد. در حل حاضر (بهار ۹۶) این آزمون تنها سه بار در سال و به صورت کاغذی (paper-based) توسط سازمان سنجش در ایران برگزار می‌شود.

آزمون GRE General:

آزمون اصلی که آن را به عنوان GRE می‌شناسیم GRE General TEST  است که هر هفته در سنترهای مختلف و شهرهای مختلف ایران به صورت منظم و کامپیوتری برگزار می‌شود. از این نظر دست شرکت کنندگان در انتخاب زمان و مکان مناسب باز است و می‌توانند زمان کافی برای آماده‌سازی قبل از این آزمون برای خود در نظر بگیرند.

 

ساختار کلی آزمون GRE چگونه است؟

روزی که قرار است در آزمون GRE شرکت کنید با چه چیزی روبرو خواهید شد؟

اولاً این آزمون بسیار زمان‌گیر است و شما بیش از ۴ ساعت با کل فرایند امتحان از تأیید هویت گرفته تا نظرسنجی و انتخاب دانشگاه‌ها برای گزارش نمره درگیر خواهید بود.

چیزی که با آن مواجه می‌شوید ۳ بخش مختلف است که باید به سوالات هرکدام پاسخ بدهید. اولین بخش سؤالات Analytical Writing Assessment هستند که باید دو writing مختلف بنویسید و در آن‌ها به تحلیل‌های منطقی بپردازید که متفاوت با آزمون‌های TOEFL و IELTS هستند. برای نوشتن هر کدام از این writing ها ۳۰ دقیقه فرصت دارید.

پس از آن وارد بخش اصلی امتحان می‌شوید که خود از ۲ بخش تشکیل شده است: Verbal Reasoning و Quantitative Reasoning

Verbal Reasoning:

بخش وربال همان بخششی است که دانشجویان آن را به عنوان تست زبان می‌شناسند و در واقع توانایی‌های تحلیل زبانی فرد را مورد سنجش قرار می‌دهند که یک رشته فلسفی بسیار مهم در قرن بیستم میلادی می‌باشد. این بخش مجموعه‌ای از سوالات جاخالی با عنوان‌های Text Completion و Sentence Equivalence و همچنین بخش درک مطلب یا Reading Comprehension را شامل می‌شود. دو مجموعه سؤال ۲۰ تایی که هر کدام ۳۰ دقیقه زمان برای پاسخ‌گویی دارند را پیش رو دارید.

Quantitative Reasoning:

بخش کوانت توانایی تحلیل کمیتی یا ریاضی فرد را مورد سنجش قرار می‌دهد، مباحث سؤالات چندان دشوار نیست، ولی مجدداً سعی می‌شود با ایجاد پیچیدگی‌های زبانی و منطقی، انعطاف پذیری ذهن فرد مورد ارزیابی قرار گیرد. سرفصل‌های این بخش شامل جبر، آمار و احتمالات، هندسه و … می‌باشد که خود در قالب‌های مختلف مانند Quantitative Comparison  یا مقایسه و سوالات حل مسئله که جواب ممکن است به صورت وارد کردن عدد، چند گزینه‌ای یا چند جوابی باشد مورد سؤال قرار می‌گیرند. دو مجموعه سؤال ۲۰ تایی که هر کدام ۳۵ دقیقه زمان برای پاسخ‌گویی دارند را پیش رو دارید.

نکته مهم یادگیری این موضوع است که با هر گروه از سوالات چگونه و با چه استراتژی رو به رو شویم و بتوانیم آن‌ها را به بهترین شکل پاسخ دهیم.

در قسمت‌های بعدی به صورت مفصل راجع به همه این مباحث صحبت خواهیم کرد.

109 پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   آزمون GRE به صورت کامل برای دانشگاه ها فرستاده میشه. این تصور که برخی دانشگاه ها فقط یک بخش رو نیاز دارند کاملا غلط هست.

   پاسخ
   • محمد
    محمد گفته:

    سلام
    من از دانشگاه NHH نروژ سوال کردم گفتن فقط قسمت ریاضیات رو مورد توجه قرار میدن که حداقل نمره ۱۵۲ از ۱۷۰ میخوان با توجه به این موضوع سر امتحان فقط ریاضی رو جواب بدم و بقیه رو کاری نداشته باشم یا در حد کم مشکلی نداره؟؟

    پاسخ
 1. خشایار یزدان بخش
  خشایار یزدان بخش گفته:

  باید دانشگاه های مورد نظرتون رو انتخاب کنین، آزمون های مورد نیاز مثل TOEFL و GRE رو بگذرونید و برای پذیرش اقدام کنید.

  پاسخ
 2. مریم مظفری
  مریم مظفری گفته:

  سلام ، بسیار سپاسگزار بابت توضیحات جامع و مفیدی که دادید .
  فقط یه سوال حداقل نمره در سه بخش آزمون GRE برای رشته های مهندسی چند هست ؟

  پاسخ
 3. مریم
  مریم گفته:

  باسلام ممنون از اطلاعات خوبتون..میخواستم بپرسم برای پذیرش گرفتن در دانشکاه های امریکا رشته مدیریت
  ازمون gre مهمتر هست یا تافل یا ایلتس

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   خواهش می کنم
   GRE بسیار مهمتر هست. مصداق هم این که افراد انگلیسی زبان نیازی به شرکت در آزمون های تافل و آیلتس ندارند، ولی همه باید حتما GRE رو داشته باشند.

   پاسخ
 4. ياسمن
  ياسمن گفته:

  سلام ميخواستم بدونم درصورتيكه نمره لازم در اين ازمون و بار اول نياريم. ايا ميشه دوباره براي دادن اين ازمون اقدام كرد؟

  پاسخ
 5. ثنا
  ثنا گفته:

  چه جور میشه خودمون رو اماده کنیم منابع چیه
  من رشتم علوم تربیته چه رشته ای مناسب هست برا ارشد از کجا با شما میشه ارتباط برقرار کرد

  پاسخ
 6. حمید
  حمید گفته:

  سلام روز شما بخیر
  بنده مهندس هسته ای در مقطع ارشد هستم با توجه به رشته تحصیلی میتونم در آزمون Gre شرکت کنم؟

  پاسخ
 7. آی
  آی گفته:

  سلام
  مطالبتون خوب بود و مفید
  فقط ببخشید بنده رشته صنایع می خونم برای دکتری در دانشگاه کانادا می خوام اقدام کنم
  منابع این آزمونGREرو از کجا می تونم تهیه کنم؟
  ممنون

  پاسخ
 8. نسترن
  نسترن گفته:

  من سوالم اینه که ایا ازمون greبا ازمونsatخیلی متفاوتن؟یعنی از نظر مبحث درسهاش..کسی که برای ازمون satاماده میشه میتونه greهم بده؟یا نه خیلس تفاوت دارن؟ممنون میشم اگر پاسخ بدین

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   بله خیلی تفاوت دارند. SAT رو دبیرستانی ها برای ورود به دانشگاه می دن ولی GRE برای دوره های تحصیلات تکمیلی هست.

   پاسخ
   • شهرزاد
    شهرزاد گفته:

    سلام ببخشید من میخوام وارد دانشگاه بشم یعنی باید ازمون sat بدم تو وبسایت خود دانشگاه زده نمره ازمون gre برای درخواست

    پاسخ
    • خشایار یزدان بخش
     خشایار یزدان بخش گفته:

     سلام
     آزمون SAT برای دوره های کارشناسی لازم هست و آزمون GRE برای دوره های تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا)

     پاسخ
 9. مرضیه
  مرضیه گفته:

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون
  برای گرفتن پذیرش در رشته های مهندسی ، علی الخصوص مهندسی مکانیک باید در کدوم آزمون شرکت کرد؟ subject یا general؟

  پاسخ
 10. elham
  elham گفته:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید واسه ی ازمون GRE چه منابعی هست و از کجا میتونیم تهیه کنیم چون الان توی بازار خیلی کتاب کمیاب شده
  و اینکه واسه ی رشته زیست سلولی و مولکولی باید کدوم ازمونو بدیم و حداقل نمره چقدره ؟

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   می تونید از کتاب های منهتن استفاده کنید که البته نسخه چاپیش در بازار موجود نیست. آزمون General رو همه باید امتحان بدن و آزمون subject بستگی به دانشکده ای که اپلای می کنین داره. می تونین در قسمت requirements ببینین. نمره هم برای جاهای مختلف متفاوت هست و نمی شه حکم کلی داد.

   پاسخ
 11. Ava
  Ava گفته:

  سلام خسته نباشيد من ميخوام براي دوره كارشناسي رشته پزشكي يا دندون اقدام كنم براي استراليا يا كانادا ،مدرك ديپلم دارم براي پذيرش با بورس بايد جي ار اي بدم ؟ و اينكه موارد امتحانيش براي رشته پزشكي چي هست؟

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   آزمون GRE برای کسانی هست که می خوان مقاطع تحصیلات تکمیلی رو ادامه بدن. بعید می دونم برای شما احتیاج باشه. برای اطلاع دقیق باید سایت دانشگاه مورد نظرتون رو چک کنین.

   پاسخ
 12. ندا شهبازی
  ندا شهبازی گفته:

  با سلام
  من رشته ام مهندسی کامپیوتر است میخواستم بدونم برای gre باید کدام امتحان را باید بدهم general یا subject?
  و اینکه تفاوت این دو امتحان د چیست؟
  ممنون

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   باید امتحان General رو شرکت کنین. امتحان subject مخصوص برخی رشته ها هست مثل شیمی و فیزیک و یک آزمون تخصصی هست از دروس همون رشته ها.

   پاسخ
 13. پیوند مشکینی
  پیوند مشکینی گفته:

  سلام.میخواستم بپرسم با توجه به اینکه من ۱۰سال از دیپلمم میگذره میتونم این آزمون رو برای مقطع لیسانس بدم؟کلا واسه لیسانس هم مفیده GRE؟ یا به دردم نمیخوره؟

  پاسخ
 14. کیمیا
  کیمیا گفته:

  سلام خسته نباشید یه سوال مهم داشتم،برای روانشناسی هم این دو ازمون رو باید بگذرونیم؟یا این که توی آزمون ورودیشون نمره خوب بیاریم کافیه؟من میخوام برای دکترا برم کانادا،از طریق بورس یا ازمون ورودی اونجا،این دو ازمون واجبه؟میسه در این موارد کمکم کنین؟توروخدا

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   بله باید داشته باشین
   برای اطلاعات دقیق باید وبسایت دانشگاه های مورد نظرتون رو چک کنین.

   پاسخ
 15. شراره
  شراره گفته:

  سلام من ارشد تغذیه خوندم می خوام واسه دکترا اقدام کنم واسه من GRE لازمه؟بعد میدونین کجا بهتر پزیرش میده؟

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   اگر برای آمریکا اقدام می کنین حتما. کشورهای دیگه هم باید وب سایت دانشگاه رو چک کنین.

   پاسخ
 16. نازنین
  نازنین گفته:

  اگر من هنوز ندونم که چه دانشگاهی میخوام اپلای کنم، با توجه به بخشی که گفتین انتخاب دانشگاه هم جز روند آزمون هست، آیا میتونم در آزمون شرکت کنم؟

  پاسخ
 17. فرناز
  فرناز گفته:

  سلام من ارشد تئاتر با گرایش ادبیات نمایشی هستم. برای دکترا رشته اسطوره شناسی در درام رو انتخاب کردم و هدفم بیش تر دانشگاه های اروپاست. آیا نیازی به GRE دارم؟

  پاسخ
 18. امید بهشتی
  امید بهشتی گفته:

  سلام
  وقت بخیر، من میخواستم شروع کنم برای آزمون GRE ولی هیچ اطلاعاتی از این آزمون ندارم و نمیدونم از کجا باید شروع کنم، چکار کنم؟

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   می تونین در کلاس ها شرکت کنین تا زمانتون بهینه استفاده بشه. یا اینکه با استفاده از کتاب ها خودتون بخونین.

   پاسخ
 19. shirin
  shirin گفته:

  سلام با سطح زبان متوسط بنطر شما زمان آمادگی برای این آزمون تقریبا چقدر هست اگر فول تایم وقت بذاریم؟؟۱

  پاسخ
 20. کامی
  کامی گفته:

  سلام.
  وقتتون بخیر.
  میخواستم بپرسم که آیا نمره آزمون GRE برای اخذ پذیرش و بورس تحصیلی از دانشگاههای غیر از آمریکا و کانادا هم می‌تونه تأثیرگذار باشه؟؟ با فرض اینکه نمره GRE برای اونها ملاک نباشه.
  سپاسگزارم

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   اگر جزو requirement نباشه خیلی تاثیری نداره و با توجه به زمانی که احتیاج داره منطقی نیست.

   پاسخ
 21. نانا
  نانا گفته:

  سلام وقت بخير ، دخترم در مقطع ارشد و پايان نامه رشته ژنتيك هستن ، خواستم ازتون سوال كنم ، براي رشته ژنتيك ، كدوم آزمون Gre رو آماده باشن ؟ منابع براي اين رشته چيست واز كجا بايد تهيه بشه و اينكه مركزي هست كه اين دوره رو آموزش بده مثل آزمون تافل يا آيلتس ؟ ممنون ميشم جواب بدين ؟

  پاسخ
 22. امین
  امین گفته:

  با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز !
  آیا امکان قبولی در رشته های پزشکی و دریافت بورسیه تحصیلی از طریق نمره بالای آزمون “GRE” و “IELS” هستش یا خیر ؟

  پاسخ
 23. پری
  پری گفته:

  سلام.من مقاله بین المللی ندارم با داشتن ایلتس و مدرک greمیشه اکسپت گرفت از دانشگاهای خارج از کشور و فاند شد؟یا حتما مقاله بین المللی میخواد؟

  پاسخ
 24. شهرزاد.
  شهرزاد. گفته:

  سلام وقت بخیر
  من ارشد آموزش محیط زیست دارم و خواهرم هم ارشد روانشناسی عمومی و میخواستیم برای دکتری در ترکیه ادامه تحصیل بدیم. میخواستم بپرسم آزمون GRE رو باید هر دومون امتحان بدیم یا اینکه کدوم بخش هاشو باید تست بزنیم.

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   ارادتمند
   باید وبسایت دانشکده مورد نظرتون رو چک بکنین، قسمت requirements. معمولا دانشگاه های ترکیه فقط بخش ریاضی رو نیاز دارن، ولی باز باید مطمئن بشین.

   پاسخ
 25. امیر حسن
  امیر حسن گفته:

  سلام میخواستم بپرسم من یک سال دیگه من دیپلمم را دریافت میکنم و تازه میخواهم وارد دانشگاه بشوم و قصد ادامه تحصیل در خارج از ایرانو دارم ایا باید ازمون greرا بدهم؟؟

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   آزمون GRE برای Graduate School هست. شما باید آزمون SAT بدین. برای اطلاعات دقیق باید وبسایت دانشکده مورد نظرتون رو چک کنین.

   پاسخ
 26. Fatemeh
  Fatemeh گفته:

  سلام وقت بخیر خیلی اطلاعات مفیدی بهم دادین فقط یک سوال امتحان LAST تو خود ایران برگزار میشه،برای حقوق؟
  و یه سوال دیگه حقوق که نیاز به گرفتن مدرک GREنداره درسته؟؟

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   خواهش می کنم
   نخیر آزمون LSAT در ایران برگزار نمیشه
   اخیرا برخی از دانشگاهها GR هم قبول می کنن. باید در وب سایتشون چک بشه. ولی برای حقوق LSAT بیشتر مورد نیاز هست.

   پاسخ
 27. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام خسته نباشید.
  میخواستم بپرسم برای ادامه تحصیل در مقطع دکترای داروسازی در رشته مدیریت و اقتصاد دارو کدام آزمون ها رو باید بدم؟
  خیلی ممنون

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   نه لزوما. ولی این آزمون برای افرادی هست که می خوان برای ارشد و دکترا اقدام کنن. در نتیجه ممکنه کارایی نداشته باشه برای کسی که لیسانس نداره، مگر اینکه جای خاصی خواسته باشه از شما که ارتباطی به تحصیلات عالی نداشته باشه.

   پاسخ
 28. ثمین
  ثمین گفته:

  سلام روز بخیر
  من مدرک ارشد مهندسی الکترونیک را دارم . می خواستم بدونم در کدام آزمون gre باید شرکت کنم ؟ هدفم دکتری یا نهایتا ارشد دانشگاه های امریکا می باشد.

  پاسخ
  • خشایار یزدان بخش
   خشایار یزدان بخش گفته:

   سلام
   باید وب سایت دانشگاه های مورد نظرتون رو بخونین و ببینین چه چیزایی احتیاج دارن و شروع کنین آماده کردنشون.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *